10. Porażka Znaczy Zwycięstwo
Kolejna książka ma specyficzny tytuł - Porażka znaczy zwycięstwo i to rzeczywiście dziwne stwierdzenie. Charles Pepin prezentuje liczne historie muzyków, sportowców, przedsiębiorców, którzy przegrali, ale się nie poddali. I choć w pierwszym momencie, zwłaszcza jeszcze wtedy gdy działają emocje trudno jest pozytywnie patrzeć na lekcje jaką daje nam życie. To w dalszej perspektywie przegrany mecz może pokazać nam jakie atuty mogę podpatrzeć od zwycięzcy. Również konkurencyjność na rynku może nas nauczyć jakie rozwiązania czy systemy stosuje nasz rywal.
I tutaj absolutnie zgodzę się z Jackiem Walkiewiczem , który powiedział, że w powiedzeniu Co nas nie zabije to nas wzmocni, jest tylko część prawdy. Co nas nie zabije to nas nie zabije, wzmocni nas to tylko wówczas gdy wyciągniemy z tego wnioski i przełożymy je na nowe działania. I może to też jest słuszna uwaga odnośnie epidemii CO-VID19 …. Wracając do książki, autor podaje przykład chociażby Rogera Federera który po jednym z meczy powiedział „Przegrałem, ale już wiem to czego, chciałem się dowiedzieć” No właśnie jeśli będziemy traktować niepowodzenia jako wskazówki, jako lekcje to wówczas każdy sytuacja będzie czyniła nas nie tylko bardziej doświadczonymi, ale również mądrzejszymi.
Cytatem obrazującym może być podane przez autora motto Google „Próbując stale, w końcu osiąga się cel. A zatem im więcej porażek, tym większa jest szansa…”
Książka pokazuje naprawdę różne spojrzenia na porażkę (dialektyczne, chrześcijańskie, stoickie) ale najlepszym podsumowaniem tych rozważań mogą być słowa Nelsona Mandeli „Nigdy nie przegrywam, zwyciężam albo się uczę” Niech nawet najtrudniejsza sytuacja, najbardziej bolesna lekcja będzie dla nas wartościową nauką.